Żyjemy w czasach chaosu komunikacyjnego. Coraz częściej jako odbiorcy mamy problem z oceną i doborem wartościowych informacji oraz weryfikacją ich pochodzenia i autentyczności. To co kiedyś nazywane było wolnością słowa, obecnie przybrało postać hejtu, który zalewa internet i zbiera swoje żniwo w postaci zmanipulowanej świadomości odbiorców
Technologiczna Akademia Mediów postawiła sobie za cel wykształcenie w swoich słuchaczach określonych kompetencji pozwalających na świadome korzystanie z portali internetowych, mediów społecznościowych, radia i telewizji.
W ramach zajęć z edukacji medialnej zajmiemy się wybranymi tematami:
Temat 1 (wprowadzenie) – Autoprezentacja – Jak skutecznie pokazać siebie? (wszyscy)
Temat 2 – Jak dbać o swój wizerunek w sieci? Jakie aktywności w sieci mają wpływ na nasz wizerunek? Jak możemy chronić naszą prywatność w sieci? (dzieci, seniorzy).
Temat 3 – Język mediów – jak odróżnić informację od opinii, fałsz od prawdy (szkoła średnia, dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne).
Temat 4 – Wolność słowa a cenzura – Jak radzić sobie z hejtem i niekonstruktywną krytyką? (dzieci, szkoła średnia, dorośli).
Temat 5 – Dlaczego warto być częścią społeczności internetowej? (osoby niepełnosprawne).
Czterogodzinny kurs z zakresu edukacji medialnej pozwoli słuchaczom poznać medialne mechanizmy i szerzej rozwijać kompetencje krytycznego odbiorcy.
Zajęcia poprowadzi Mateusz Lipka, który jest absolwentem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W 2011 roku zadebiutował w redakcji Teleexpressu i w portalu internetowym INTERIA.PL, gdzie współprowadził program o absurdach otaczającej nas rzeczywistości – „Ale lipa!?”.
Mateusz Lipka pracował w Radiu Bonus UPJPII w Krakowie, TV Polsat News i Wiadomościach TVP 1 w Warszawie. Jest autorem naukowego programu „Nie spać, zwiedzać!”. Od czerwca 2018 roku związany jest z Biurem Promocji ZUT w Szczecinie.