24 lutego 2019

Warsztaty radiowo-reporterskie

Pierwszy sygnał radiowy przesłany został przez Atlantyk już w 1901 roku. Była to jedynie litera S alfabetu Morse’a. W tej chwili z dźwięków stereofonicznych powstają działające na wyobraźnię opowieści – poruszające reportaże, dynamiczne materiały informacyjne i będące często dziełami sztuki słuchanej – audiobooki.   Świat dźwięków sprawia, że w świadomości odbiorców powstają obrazy, wywołujące silne emocje. Jak stworzyć taki świat w pojedynczych stuknięć, gruchnięć, szelestów,  słów – pokażemy Wam na naszych zajęciach.

W ramach warsztatów poza ćwiczeniami dźwiękowymi,  czeka Was przygoda reporterska. Zdradzimy Wam tajniki wyszukiwania dobrych, medialnych tematów, a następnie stworzycie swoje własne materiały dziennikarskie.

Zdobyte w Technologicznej Akademii Mediów umiejętności dziennikarskie i techniczne, umożliwią Wam realizowanie własnych pomysłów w wielu dostępnych obecnie kanałach komunikacyjnych takich jak radio, strony internetowe, podcasty, radiowęzły,  rozgłośnie lokalne, blogi, jak również w innych mediach – prasie i telewizji.

Uczestnicy warsztatów radiowych zdobędą umiejętności miękkie takie jak: kultura słowa, otwartość na rozmówcę, przełamywanie dystansu personalnego, logika prowadzenia rozmowy/wywiadu i wyobraźnię dźwiękową.

Uczestnicząc w warsztatach radiowych poszerzycie swoją wiedzę na temat mediów i realizacji tematów, którymi się interesujecie – od pomysłu po gotowy materiał. Zdobędziecie umiejętności posługiwania się oprogramowaniem do montażu dźwięku. Otrzymacie wszystkie narzędzia do tego, by rozwijać dziennikarskie zainteresowania.  Kurs z montażu i realizacji dźwięku będzie trwał 8 godzin ( 2 weekendy po 4 godziny). Rozbity jest na 2 części:

Część 1 – Magia radia – co i jak nagrywać?

Na czym polega magia radia czyli ćwiczenia wyobraźni dźwiękowej.

Obsługa sprzętu reporterskiego i technika nagrywania.

Tworzenie etiudy dźwiękowej.

Podstawy montażu dźwięku.

O czym warto mówić czyli czym jest dobry temat dla reportera?

Część 2 – Dzień w redakcji – wyzwanie reporterskie.

Kolegium redaktorskie – wybór tematów.

Zdobywanie nagrań.

Montaż materiału.

Dyskusja na temat materiałów.

Zajęcia z montażu i realizacji dźwięku poprowadzą radiowcy – Rafał i Ewa Molenda.

Rafał Molenda jest właścicielem multimedialnej firmy REM Production z 16-letnim doświadczeniem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie (m.in. Radio Plama, TV Gryf, Gazeta Szczecińska. Pomorska Stacja Radiowa, RMF FM, Radio Szczecin).

Redaktor Rafał Molenda był korespondentem wojennym w Afganistanie. Jest autorem „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisującej misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany był także do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Jest scenarzystą, lektorem, twórcą filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk.

Ewa Molenda jest absolwentką Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w Gazecie Wyborczej, pracowała w Radiu Szczecin, Radiu Merkury w Poznaniu. Reportażystka, autorka książki „Ożaglowani” opisującej historię reprezentacji Szczecina w regatach The Tall Ships Races. Od ponad 10 lat zajmuje się również Public Relations dużych marek.